Saturday, October 29, 2016

Despre evenimentul retailArena 2016

Zilele trecute, am participat, la invitatia wall-street.ro, la evenimentul "retailArena 2016: Go (g)Local", organizat pe 26-27 octombrie, la hotel Sheraton Bucuresti.

Obiectivul evenimentului a fost sa aduca in prim plan cele mai noi tendinte din retailul omnichannel, cu accent pe strategii de marketing inovatoare aplicate pe plan local si multiplicate cu succes la nivel international.

Au fost cateva prezentari care mi-au placut in mod special, iar aici listez speakerii, top 5, care cred ca au prezentat informatii utile pentru audienta si si-au alocat timp sa informeze, nu neaparat sa-si promoveze business-urile:
  1. Cosmin Dan, Euromonitor International
  2. Alina Stepan, Managing Director Ipsos South-East Europe
  3. Mara Cristina, Brand Manager miniPRIX
  4. Nadir Balasel, Director Adjunct FAN Courier
  5. Eliodor Apostolescu, Co-fondator PHOENIXY
Le multumesc pentru ca mi-au respectat timpul si au venit in fata audientei cu "temele facute"!

Una dintre prezentarile care a iesit in evidenta cu un material video foarte original si care prezenta intr-un mod creativ cerintele viitorului cumparator online a fost a dlui Manfred Litschka, Director regional de vanzari TCC. Iata aici clipul:



Am avut ocazia sa le revad pe doamnele Ioana Borza, Marketing Manager Farmec si Raluca Radu, Country Manager Answear.ro, iar concluziile lor au subliniat importanta unei strategii foarte clare pentru abordarea unei piete noi. Doamna Ioana Borza chiar a afirmat ca exista riscul real ca in aproximativ 5 ani sa se reduca semnificativ comertul traditional, fiindca oamenii prefera sa cumpere si sa-si petreaca putinul timp liber in mall-uri, unde si sunt atrasi cu diverse evenimente, facilitati de entertainment si locuri de parcare, in orase din ce in ce mai aglomerate.

O replica interesanta a fost: "In Vest se face marketing, iar in Est se fac banii". Din cate am inteles, Farmec chiar si-a stabilit drept piata-tinta de dezvoltare Orientul Mijlociu, iar descrierea oferita privind obiceiurile de consum din diverse tari ne-au convins ca si-au facut temeinic studiile pentru a alege zona respectiva.

Intrebarea mea pentru speakeri a fost:

"Mediul online schimba modul in care comunicam si modul in care facem afaceri, indiferent de domeniu. Cum prioritizati principalii factori care influenteaza rezistenta la schimbare, catre o comunicare digitala mai larga, in retail-ul autohton? 
Exemple: 
- imprevizibilitatea legislatiei fiscale, 
- digitalizarea precara a institutiilor statului 
- lipsa know how-ului 
- lipsa managementului proactiv 
- interconectarea dificila din cauza tendintelor anti-transparenta 
- finantarea slaba a proiectelor IT in retail 
- reticenta clientior finali (lipsa de informare, incredere etc.)"

Voi ce alti factori ati adauga la aceasta lista si cum i-ati prioritiza?

PS. Organizatorii m-au surprins placut cu cateva premii, fiindca m-am implicat in sesiunea de intrebari si raspunsuri. Multumesc!






Tuesday, October 11, 2016

Ai vrea sa castigi din scris pe blog, dar nu ai o idee cum sa incepi?


Multi oameni viseaza sa renunte la munca cu program 9-17 si sa calatoreasca, castigand bani din scris si colaborarea cu diverse agentii de turism, hoteluri, companii aeriene si de transport etc.

Intrebarea legitima este daca le-ar placea sa faca efectiv acest lucru, adica sa scrie pentru a castiga bani si daca au cu adevarat abilitatile necesare in acest sens.

Competitia SuperBlog a inceput si iti poate oferi sansa sa redactezi articole pentru diversi sponsori, sa castigi premii, sa primesti feedback. Asa-i ca suna bine? Iata la acest link un ghid cu informatii utile despre aceasta competitie de creativitate in blogosfera autohtona si poate astfel decizi sa te lansezi in afacerea cu "scrisul pe propriul blog". Mult succes!


Friday, September 9, 2016

Cine crezi ca este cel mai in masura sa iti gestioneze corect banii de pensie?

Zilele trecute m-a sunat un prieten sa ma intrebe daca ma poate recomanda unui specialist in asigurari private dintr-o mare companie care activeaza in Romania. I-am spus ca nu are rost, fiindca nu cred ca este cineva cu adevarat interesat sa aiba grija corect de banii mei.

Ca este o banca sau un fond de asigurari, toti au ca prioritate sa-si plateasca ei salariile, dividendele, sa atinga pragurile de profitabilitate trimestriale sau anuale, iar daca dupa multi ani imi mai ramane si mie ceva sa-mi achite lunar ca pensie... probabil sunt norocos, iar suma primita are sa fie oricum prea mica daca consideram inflatia, piata etc. Apropo, ai vreo idee cat iti ofera o banca la un depozit in euro? Aproximativ 0,3%, din care se scad impozitele, dar si taxele la extragere, care uneori sunt chiar si peste 0,2%. Mult, putin? Decideti voi.

Da, am o solutie personala in acest sens: prefer sa investesc in mine; dar si sa cumpar proprietati imobiliare cu preturi mici, dar cu potential de inchiriere. Caut orasele universitare, dar si destinatiile turistice, fiindca astfel sansele sunt mari sa fie inchiriate pe termen lung sau scurt (hotelier).

De exemplu, daca iau un credit de 30.000 euro, pentru care platesc aproximativ 500 euro/luna, in +5 ani as putea sa restitui respectiva investitie. La 30.000 de euro gasesti destul de multe garsoniere relativ centrale in orasele mari din Romania sau poate chiar si o casa de vacanta intr-o zona foarte turistica, la munte sau la mare. La a doua sau a treia investitie lucrurile chiar se simplifica, fiindca deja te bucuri de veniturile proprietatilor actuale.

Norocul meu a fost ca am lucrat la varsta de 18 ani in Istanbul, mai putin de un an de zile, iar acolo majoritatea considera ca pensie achizitia unui apartament sau un teren intr-o zona care se dezvolta pentru inchiriere sau vanzare. Simplu si eficient, iar respectivele proprietati le poti lasa si mostenire, iar valoarea de inchiriere tine pasul cu piata, costurile de viata, inflatia etc.

Ca sa raspundem la intrebarea initiala: TU ESTI CEL MAI IN MASURA sa-ti administrezi banii de pensie, dar presupune putin efort, analiza pietei, atentie si disciplina (sa returnezi imprumuturile sau sa economisesti pentru a efectua investitii, pe care sa le administrezi corect).

Tu ce tinta ti-ai stabilit?



Vrei sa mergi in Poiana Brasov, la hotel, intr-un Tiguan nou, cu prietenii?

Lansarea filmului  “Coliziunea” le oferă cinefililor senzații tari nu doar în sala de cinema, ci și după vizionare. Spectatorii care vor urmări filmul “Coliziunea” în perioada 31 august – 16 septembrie a.c., la Grand Cinema & More din Băneasa Shopping City, București, vor avea șansa de a câștiga un test-drive de week-end la bordul noului Volkswagen Tiguan, oferit de MIDOCAR, precum și cazare în două camere duble, pentru două nopți, la Ana Hotels Sport din Poiana Brașov, în perioada 30 septembrie – 31 octombrie a.c.. Regulamentul campaniei este disponibil pe pagina Regulament concurs.


Simplu, nu? Vizionare placuta si drum bun, daca vei castigi calatoria cu masina si cele doua nopti cu prietenii in Poiana Brasov!

Monday, September 5, 2016

Au inceput inscrierile in SuperBlog 2016

Oficial, au inceput inscrierile la SuperBlog 2016, iar la acet link gasiti lista cu cei mai prompti bloggeri participanți aliniati deja la start. Aceasta este cea de-a 13-a ediție SuperBlog  si aduce deopotrivă sponsori noi, dar și branduri deja cunoscute. La 1 octombrie se va lansa prima probă din SuperBlog 2016, Iata si lista completa cu sponsorii, partenerii media si bloggerii parteneri.
Le multumim tuturor pentru implicare, fiindca un astfel de maraton blogosferic se sustine cu multa munca si in ceea ce priveste organizarea.


Pentru detalii recomandăm să citiți: 
regulamentul competiției și 
- pagina Q&A, iar dacă răspunsurile căutate nu se află acolo, vă rugăm sa ne scrieți aici, în comentarii, sau să ne contactați prin email ori pe Facebook – aici sau aici. Vă stăm cu drag la dispoziție.
Așadar, sunteți gata să intrați în arena creativității? Anunțați-vă participarea la competiție într-un scurt articol pe blog, completați formularul de înscriere și antrenați-vă condeiul și perseverența! Vă așteaptă o toamnă… intensă 🙂
Vă dorim mult succes și abia așteptăm să citim articolele și să vă (re)cunoaștem și offline, la Gala SuperBlog 2016 din decembrie. Până atunci, să ne citim cu bine!

Apropo, SuperBlog împlinește 8 ani de la lansare, iar in cifre, SuperBlog înseamnă:
  • 12 ediții
  • aproape 2000 de participanți
  • peste 25.000 de articole
  • 315 probe
  • circa 80 de sponsori
  • premii în valoare totală de aproximativ 100.000 euro

Tuesday, August 23, 2016

Castiga mai multi bani rezolvand probleme mai dificile




Sunday, August 7, 2016

Cazare, masa si plaje in Thassos

De insula Thassos eu am aflat de la un prieten care merge acolo cu familia de vreo 10 ani la rand. Prima data am crezut ca poate exagereaza, dar cand am ajuns acolo am inteles ca sunt multe lucruri de vazut si 10 vacante acolo nu sunt suficiente sa vezi tot. Mie imi place ca sunt multi turisti romani pe insula, mai ales ca acolo avem o reputatie buna. Cred ca unul din doi turisti este roman, sa iti faci o idee privind ponderea acestora.

Am inchiriat camere in multe zone de pe insula, dar imi place in special sudul insulei, in special in Potos, fiindca acolo m-am cazat pentru prima data, Mai exact la Christin Apartments, un complex de cazute cochete situat chiar in centrul statiunii. Proprietarul, dn-ul Manos este o persoana foarte amabila si calma, iar daca ii vorbesti pe limba sa, sigur iti va face si un mic discount. Are toate facilitatile, chiar si gratar, dar pe care il folosesti impreuna cu vecinii de curte, deci implica putina sincronizare. Fiind o locatie aproape de plaja, acolo vin multe familii cu copii, dar daca nu stai mult in camera si pereferi sa calatoresti mult pe insula, probabil nici nu o sa observi animatia din curte.

O alta zona unde m-am cazat a fost Skala Rachoniou, langa plaja Pachis, la Pensiunea Doukas. Avantajul major este ca poti ajunge la plaja pe jos, iar plaja Pachis este superba. Cred ca Pachis este plaja mea favorita.


Ca tot prezentam plaje, iata plajele mele preferate de pe insula:
1. Pachis Beach
2. Rosogkremos Beach
3. Paradise Beach
4. Marble Beach (Saliara)
5. Marley Beach
6. Tripiti Beach
7. Alexandra Beach
8. Aliki Beach

Iata si principalele mele recomandari in ceea ce priveste masa:
1. Pentru o masa cu fructe de mare si peste eu prefer:
- Taverna Poseidon (in Potos)
- Doukas (in portul vechi din Thassos)
- Am inteles ca si la Taverna Irene, tot in Potos, se serveste mancare buna, dar in general gasesti greu o masa libera.

2. Pentru cei pasionati de carnea de miel, dar si de tavernele traditionale grecesti, recomand:
- Taverna Iatrou (are o terasa superba cu vedere catre munte)
- Taverna Stelios (cred ca designul sau este cel mai apropiat de tavernele traditionale grecesti)
Sunt clar cele mai bune locatii din satul Theologos pentru a manca o masa traditionala greceasca de nota 10.

Anul acesta am descoperit cu placere snorketing-ul, iar plaja mea preferata pentru aceasta activitate este Alexandra Beach (Potos), in lateral, in zona cu parcul de rulote, unde sunt multe stanci, iar apa este limpede.


Imi mai place sa ma joc si cu zmeul, dar pentru kitesurfing in Thassos este cam rar suficient de puternic vantul, care sa bata constant spre insula, mai ales in sezon. Cand totusi este vant, plaja cea mai potrivita este San Antonio, de unde te poti lansa relativ facil. Acolo m-am dat anul trecut si cu windsurf-ul, iar fiindca plaja este foarte lata, probabil sunt sanse reduse sa deranjezi turistii care se balacesc in zona. Toamna este insa un vant destul de puternic, deci daca ai echipamentul potrivit te poti distra de minune.





Cazare, masa si plaje in Thassos

De insula Thassos eu am aflat de la un prieten care merge acolo cu familia de vreo 10 ani la rand. Prima data am crezut ca poate exagereaza, dar, cand am ajuns acolo, am inteles ca sunt multe lucruri de vazut si 10 vacante acolo nu sunt suficiente sa vezi tot. Mie imi place ca sunt multi turisti romani pe insula, mai ales ca acolo avem o reputatie buna. Cred ca unul din doi turisti este roman, ca sa iti faci o idee privind ponderea acestora.

Am inchiriat camere in multe zone de pe insula, dar imi place in special sudul insulei, mai ales in Potos, unde m-am cazat prima data - mai exact, la Christin Apartments, un complex de casute cochete situat chiar in centrul statiunii. Proprietarul, domnul Manos, este foarte amabil si calm, iar daca ii vorbesti pe limba sa, sigur iti va face si un mic discount. Are toate facilitatile, chiar si gratar, dar pe care il folosesti impreuna cu vecinii de curte, deci implica putina sincronizare. Fiind o locatie aproape de plaja, acolo vin multe familii cu copii, dar, daca nu stai mult in camera si preferi sa calatoresti mult pe insula, probabil nici nu o sa observi animatia din curte.

O alta zona unde m-am cazat a fost Skala Rachoniou, langa plaja Pachis, la Pensiunea Doukas. Avantajul major este ca poti ajunge la plaja pe jos, iar plaja Pachis este superba. Cred ca Pachis este plaja mea favorita.


Ca tot prezentam plaje, iata plajele mele preferate de pe insula:
1. Pachis Beach
2. Rosogkremos Beach
3. Paradise Beach
4. Marble Beach (Saliara)
5. Marley Beach
6. Tripiti Beach
7. Alexandra Beach
8. Aliki Beach

Iata si principalele mele recomandari in ceea ce priveste masa:
1. Pentru o masa cu fructe de mare si peste eu prefer:
- Taverna Poseidon (in Potos)
- Doukas (in portul vechi din Thassos)
- Am inteles ca si la Taverna Irene, tot in Potos, se serveste mancare buna, dar in general gasesti greu o masa libera.

2. Pentru cei pasionati de carnea de miel, dar si de tavernele traditionale grecesti, recomand:
- Taverna Iatrou (are o terasa superba cu vedere catre munte)
- Taverna Stelios (cred ca designul sau este cel mai apropiat de tavernele traditionale grecesti)
Sunt clar cele mai bune locatii din satul Theologos pentru a manca o masa traditionala greceasca de nota 10.

Anul acesta am descoperit cu placere snorkeling-ul, iar plaja mea preferata pentru aceasta activitate este Alexandra Beach (Potos), in lateral, in zona cu parcul de rulote, unde sunt multe stanci, iar apa este limpede.


Imi mai place sa ma joc si cu zmeul, dar pentru kitesurfing in Thassos este cam rar suficient de puternic vantul care sa bata constant spre insula, mai ales in sezon. Cand, totusi, este vant, plaja cea mai potrivita este San Antonio, de unde te poti lansa relativ facil. Acolo m-am dat anul trecut si cu windsurf-ul, iar fiindca plaja este foarte lata, probabil sunt sanse reduse sa deranjezi turistii care se balacesc in zona. Toamna este insa un vant destul de puternic; deci, daca ai echipamentul potrivit, te poti distra de minune.






Tuesday, November 24, 2015

Evaluarea Google

Google a publicat un document intern dupa care se ghideaza persoanele angajate sa evalueze site-urile afisate in rezultatele cautarilor. 

Un astfel de document a mai fost postat de Google si in 2013, iar modificarile majore din versiunea actuala au considerat cresterea numarului de accesari prin telefoanele mobile, cat si modificarea modului in care cautam informatia.

Acest ghidul destinat evaluatorilor include: 
  • definitiile paginilor web, 
  • notiuni de intelegere ale structurii unui site si a unei pagini, 
  • clarificari privind termeni precum “pagini de inalta calitate”, 
  • raportul de continut util vs. continut ajutator si reclame, 
  • design web functional, 
  • reputatie, 
  • autoritate si expertiza, 
  • principalele trei criterii menite sa ridice link-urile in paginile cu rezultatele cautarilor etc.

In documentul respectiv se gasesc si foarte multe exemple, foarte utile, acoperind prezenta pe desktop si, mobile, prezentand modul in care se poate optimiza un site pentru rezultate mai relevante in rezultatele cautarilor. Documentul include si exemple negative, pentru a se identifica mai facil greselile curente.

Sunday, December 21, 2014

Gala de premiere a competitiei SuperBlog 2014

Aceasta luna s-a incheiat si cea de a IXa editie a SuperBlog. Este un adevarat maraton din toate punctele de vedere considerand efortul participantilor sa scrie 2464 de articole, dar si al juratilor sa le citeasca si sa le noteze corespunzator.



Ca in fiecare editie, ne-am intalnit toti la o gala a superbloggerilor, organizata la Straja, iar in cele cateva zile ne-am bucurat sa ne revedem bolggeri cu state vechi si sa cunoastem noii membri ai comunitatii SuperBlog.

Drumul pana la Straja nu a fost usor pentru bloggeri, fiindca au avut de strabatut distante de sute si mii de kilometri, insa cu suportul sponsorilor precum Autonom, am ajuns toti la destinatie si ulterior acasa, cu bine.

Autonom - Rent a car



Party-ul a durat pana dupa ora 3am, dar fiindca toata vila Alpin era ocupata de superbloggeri, cred ca nu s-a suparat nimeni. 


A fost o Gala pe sufletul meu, mai ales ca m-am simtit ca acasa la Vila Alpin si chiar am avut ocazia sa skiez doua zile la rand pe super partiile din Statiunea Straja. A fost o vreme superba, cu mult soare (care a lipsit timp de o luna in Bucuresti), iar zapada m-a fascinat, fiindca era perfecta pentru ski (4 ron / urcare).



Pentru anul 2015 consider sa organizam cat mai multe iesiri, fiindca este foarte placut sa te intalnesti cu astfel de oameni plini de viata, pozitivi si excelenti comunicatori in online si offline. 

Multumesc tuturor pentru prezenta si abia astept sa va revand in formatie completa! 
Sa aveti un 2015 frumos si cu multe vesti bune!


Tuesday, January 28, 2014

Despre cartea "Fata modificata", de Paolo Bacigalupi

Motivul principal care m-a facut sa vreau sa citesc cartea lui Paolo Bacigalupi a fost recomandarea School Library Journal, respectiv „Foarte nuanţat, violent, întunecat… Romanul îi va intriga pe cititorii interesaţi de SF-ul ce explorează lumea politicii și mediul înconjurător sau de distopii.“

Fascinatia mea pentru cartile SF este una foarte veche, candva visam sa fiu autor de literatura science-fiction. Chiar am scris, cand aveam vreo 14 ani, un prim capitol, dupa o munca titanica sa-i gasesc un titlu potrivit. Oricum, mi-am pierdut destul de repede entuziasmul, cat si respectiva lucrare "valoroasa".

Poate cel mai relevant exemplu din adolescenta este ca tranzactionam tot felul de obiecte pentru carti SF, iar prietenii mei erau mereu impresionati de valoarea pe care o atribuiam acestor carti.

Eu am citit cele 680 de pagini pe nerasuflate. A fost suficient un weekend s-o dau gata. M-a fascinat atentia acordata de Paolo Bacigalupi constructiei unei lumi imaginare, insa cu referinte la lumea reala, extrapoland experiente actuale ale societatii si exagerand cele mai mari temeri ale omenirii. Catastrofele tin de cotidian, personajele traiesc intens, reusind cu multa abililtate sa scape cu viata din situatii-limita.

Politica si efectele negative preconizate ale mutatiilor genetice sunt subiectele pe baza carora autorul isi construieste povestea, iar scenariul este apocaliptic. Adaptarea la schimbarile de mediu este sansa personajelor sa supravietuiasca intr-o lume dezlantuita. Pana si fata modificata, Emiko, viseaza la o adaptare perfecta la schimbari si sa faca parte din "lumea naturala", visand chiar sa aiba copii, respectiv clone mai reusite.

Este o carte interesanta, iar autorul reuseste cu multa iscusinta sa te faca din ce in ce mai curios sa afli finalul povestii, pe parcursul celor cateva sute de pagini. Pericolul este la tot pasul, iar tensiunea - constanta de la prima pana la ultima pagina.

Mie mi-a placut cartea si imi pare rau ca nu am reusit sa ajung la evenimentul organizat de echipa Nemira, clubul de lectura #11, gazduit de Carturesti, mai ales fiindca am inteles ca putini din cei care au participat o considerau reusita, unii judecand-o chiar dupa coperta.

In concluzie, "don't judge a book by its cover" si acorda-i o sansa reala acestei carti. Poate o sa iti placa sau poate nu, dar cum poti decide altfel decat daca o citesti?


Ce faci in ziua de azi cu scoala?

Am citit cu multa curiozitate un articol in care se vorbea despre "povestea unui prost cu diploma". Evident, autorul este un om educat si cu talent la scris, iar articolul probabil a fost scris cu intentia sa incite si sa creeze controversa, insa cred ca pentru tineri este uneori greu sa citeasca printre randuri si sunt sanse reale sa ramana cu impresia ca scoala nu mai are niciun rol in dezvoltarea personala.

Tin minte ca si eu era sa renunt la facultatea de management, in anul patru. Castigam foarte bine distribuind produse Herbalife, dar am ales facultatea si nu imi pare rau. Acum ma amuz cand ma intreaba cate un distribuitor Herbalife, din "vechea garda", ce masina conduc (merg mult cu metroul, fiindca imi place sa citesc), fiindca doreste sa imi demonstreze ca el are mai mult succes cu afacerea sa MLM.

Poate suna ca un cliseu, dar cred ca, daca faci ceea ce iti place, cu sau fara scoala, o sa reusesti. Indiferent ca este vorba de munca pe cont propriu, intr-un sistem MLM sau intr-o multinationala.

La facultate, daca inveti, asimilezi anumite informatii utile (daca mergi des la biblioteca, pentru studiul individual), cunosti oameni in respectivul domeniu (daca faci proiecte interesante), iar succesul cred ca se obtine in orice domeniu, cu perseverenta, putin noroc si multa munca.

In concluzie, totul tine de deciziile importante, luate in momentele decisive. Scoala este buna, dar direct proportional cu intentiile tale si cat de mult te implici (sa nu fie un scop in sine, ci un mijloc).

Iata un exemplu de carte care sintetizeaza secretul succesului, indiferent de domeniu: "Outliers, The Story of Success" de MALCOLM GLADWELL.


Wednesday, January 8, 2014

Indexul "Ease of Doing Business" al Romaniei in 2014

Ma bucura cand aflu din presa autohtona stabilitate si crestere economica in Romania, chiar daca este mica, insa pentru un om de afaceri conteaza informatii precum "ease of doing business index", realizat de Banca Mondiala. Sintetizeaza elemente cheie pentru orice afacere si iti arata daca vrei sau nu sa faci afaceri intr-o anumita tara.

Din pacate, Romania a scazut constant din 2009 in acest top, de pe pozitia 45, pana in 2014, la pozitia 73. Realist vorbind, suntem sub Grecia sau Ghana. Am insa o vaga impresie ca se poate si mult mai rau.

Iata principalele 10 criterii (subindex):
  1. Starting a business – Procedures, time, cost and minimum capital to open a new business 
  2. Dealing with construction permits – Procedures, time and cost to build a warehouse 
  3. Getting electricity – procedures, time and cost required for a business to obtain a permanent electricity connection for a newly constructed warehouse 
  4. Registering property – Procedures, time and cost to register commercial real estate 
  5. Getting credit – Strength of legal rights index, depth of credit information index 
  6. Protecting investors – Indices on the extent of disclosure, extent of director liability and ease of shareholder suits 
  7. Paying taxes – Number of taxes paid, hours per year spent preparing tax returns and total tax payable as share of gross profit 
  8. Trading across borders – Number of documents, cost and time necessary to export and import 
  9. Enforcing contracts – Procedures, time and cost to enforce a debt contract 
  10. Resolving insolvency – The time, cost and recovery rate (%) under bankruptcy proceeding
Pentru informatii detaliate pe aceasta tema, iata sursa.

Sunday, December 22, 2013

Concluzii la final de 2013

Pentru mine, anul 2013 a fost unul senzational, la toate capitolele. Am invatat enorm, am castigat suficient, am mai si pierdut, dar nu prea mult, ci cat sa imi invat bine lectia si sa nu repet respectivele greseli.

Iata cateva din concluziile acestui an dificil, dar frumos prin rezultatele obtinute:
  1. Strategia firmei tale este cel mai clar formulata prin alegerea furnizorilor si clientilor pe care decizi sa-i servesti. Alegi bine, te vei dezvolta corect;
  2. Timpul devine cea mai valoroasa resursa, in special in perioadele critice (crize financiare/economice, schimbari frecvente ale legislatiei fiscale etc.);
  3. Pe colaboratori nu ii poti motiva eficient exclusiv prin bani, fiindca asteptarile lor se modifica, in timp ce bugetele sunt, in general, fixe. Daca alegi oamenii potriviti, pentru taskurile pe care le fac bine si care le plac, toti castiga!
  4. Daca reusesti sa privesti mereu lucrurile din perspectiva lucrului bine facut si mai ieftin (eficient pentru client), de la un an la altul, te vei dezvolta, dar nu te vei imbogati peste noapte. Este singurul mod in care stiu eu sa dezvolt o afacere.
  5. Ca antreprenor nu iti poti permite luxul sa visezi la o pensie "de la stat". 
Daca, totusi, doresti sa te retragi la un moment dat, trebuie sa-ti "construiesti pensia" cu multa atentie prin investitiile realizate anual (investitii imobiliare, noi afaceri, economii etc.), iar principalul capital il constituie increderea pe care clientii si partenerii ti-o acorda in fiecare proiect. Increderea este adevaratul capital, care trebuie protejat si dezvoltat cu multa atentie, tot timpul. 

In ceea ce priveste timpul, am primit un ceas foarte interesant de la Ana Mihailescu, Marketing Manager al Azerty.ro, iar astfel privesc timpul dintr-o alta perspectiva - una completa, in care orele nu se confunda si ma provoaca sa vad timpul dintr-un unghi "out of the box". Inca ma uit lung la modul in care "curg" respectivele ore pe ecranul noului ceas, insa parca este mai usor de structurat timpul dedicat muncii (Sud), familiei/prietenilor si odihnei (Nord). Da, inca nu am reusit performanta sa muncesc mai putin de 12 ore pe zi.
Succesul tine cont in special de prioritizarea taskurilor si a timpului investit, iar ulterior vin si banii. Ani de zile am urmarit principalele taskuri folosind agendele Toyota, iar 2014 nu va face o exceptie de la aceasta regula. Lucrez in special pentru mediul online, insa cuvintele scrise pe hartie completeaza perfect comunicarea, motiv pentru care m-am bucurat sa primesc cadou o agenda si de la Farmec. Ambele agende ma vor ajuta sa planific mai bine timpul si sa dezvolt proiecte de succes si anul viitor.

Sunt convins ca anul 2014 va fi unul excelent, fiindca am schitate planuri mari si sunt un optimist incurabil :) 




Tuesday, December 10, 2013

Despre Gala de premiere SuperBlog 2013

Anul acesta am organizat Gala de premiere SuperBlog 2013 in statiunea Straja, jud. Hunedoara - mai exact, la Vila Alpin Straja***, unde am gasit gazdele perfecte. Si nu afirm asta numai fiindca am avut ocazia sa colaboram in acest proiect, ci pentru ca au facut tot posibilul sa ne simtim ca acasa, atat noi, cat si invitatii nostri. Cand am plecat din Bucuresti, cu echipa SwissPlan.biz, organizatorii Super-Blog.eu, eram ingrijorat ca poate am omis ceva din echipamentele, cablurile sau celelalte lucruri necesare pentru a organiza bine gala, pentru transmisia live si party-ul, dar acolo am primit tot suportul de care aveam nevoie si chiar au chemat un DJ din Craiova special pentru petrecerea superbloggerilor.

Din pacate, evenimentul a inceput cu o intarziere de o ora, fiindca multi dintre bloggeri erau inca pe drum, in nameti, si nu doream sa incepem gala fara ei, dar pana la urma au ajuns cu totii. Toyota a facut un gest foarte frumos si a pus la dispozitie doua masini, din care una RAV4, cu tractiune 4x4, care a ajutat foarte mult sa urcam bagajele pana sus, la cabana. De asemenea, ne-a sustinut ca partener de mobilitate Autonom Rent a Car, punandu-ne la dispozitie un microbuz de 9 locuri si o masina de 5 locuri. Skoda Octavia.

La eveniment au fost prezenti circa 50 de invitati, inclusiv sponsorii Simona Borascu, de la Delaco, Madalina Cristea si Iulia Lazarescu de la VacanteSpeciale.ro; dintre partenerii media si bloggerii parteneri ne-au fost alaturi ZeList.ro, ArenaIT.net, Robintel, Mnealui.info, Best Web Image, ToateBlogurile.ro, Romaniistiuromaneste.ro.

Nu am mai avut timp sa sustin si prezentarea mea fulger, de 2 minute, in care doream sa prezint principalele modificari ale competitiei pentru viitoarea editie, insa stiu ca voi avea sansa data viitoare :)

In loc de concluzii, trebuie retinut ca in editia SuperBlog 2013 s-au scris peste 2,5 milioane de cuvinte, au fost postari pe grupul de superblogeri de pe Facebook cu peste 1000 de comentarii, s-au scris in total 3753 de articole cu linkuri catre sponsori, a fost editia cu cel mai mare numar de finalisti de pana acum, respectiv 95, iar petrecerea a fost de nota 10!

Competitia este sustinuta de companiile ToyotaFarmecMarketOnline.roLuxuryGifts.roCOTYDelacoAQUA CarpaticaMediaDOT.roEditura NemiraReeija.roStampileOnline.ro,Vila Alpin*** Straja, VacanteSpeciale.ro, Programs4Media si Ro Image.


„Toyota sustine creativitatea si competitia, iar participarea noastra la competitia SuperBlog este deja o traditie. Din 2009, in fiecare toamna asteptam cu nerabdare sa citim noi abordari si noi perspective pe temele Toyota, iar imaginatia si talentul superbloggerilor ne surprind placut de fiecare data. Participantilor la editia aceasta le dorim sa demareze in forta, sa parcurga cu usurinta si inspiratie traseul superblogosferic si sa se bucure din plin de aceasta experienta.” -Ana Maria Toma, Local Marketing Coordinator Toyota Romania
„Ne-a surprins foarte placut creativitatea celor care au raspuns provocarii din editia anterioara si vom continua sa sustinem competitia SuperBlog, pentru ca suntem nerabdatori sa descoperim noi povesti cu Farmec. Aceasta este o ocazie excelenta pentru noi sa ne cunoastem consumatorii si sa aflam ce le place si ce asteptari au de la noi”, a declarat Ioana Borza, Marketing Manager Farmec.

„Toamna se numara.. superbloggerii :) Asteptam cu nerabdare sa ii cunoastem pe noii participanti la editia SuperBlog 2013 si sa citim articole cat mai diverse. LuxuryGifts.ro pregateste cadouri  si surprize pentru cei harnici si, bineinteles, probe inedite care speram sa-i inspire. De asemenea, va invitam sa cunoasteti noile colectii de bijuterii si cadouri de pe LuxuryGifts.ro!” - Georgiana Ciocirlan, CEO LuxuryGifts.ro

“Pentru Editura Nemira, o noua editie SuperBlog inseamna o reintalnire cu vechi prieteni. In toamna aceasta suntem deja la cea de-a treia participare si ne bucuram sa revedem acelasi entuziasm molipsitor si curiozitate din partea participantilor bloggeri. Probele se anunta a fi de-a dreptul provocatoare, iar noi suntem pregatiti sa va surprindem si sa inspiram cat mai multe articole de succes. Mult noroc participantilor si sa «ne citim» cat de curand.” Maria Galan, PR & Marketing Manager Editura Nemira

“SuperBlog este un concurs pe care il apreciem si pe care l-am urmarit cu interes pana acum. Am decis sa ne alaturam editiei de toamna a SuperBlog 2013 si abia asteptam sa vedem articolele care vor fi scrise de bloggerii inscrisi in competitie, in general, si la proba propusa de site-ul ŞtampileOnline.ro, in particular, o proba care, speram noi, ii va inspira”, a declarat Florin Pantelimon, Director General Rubin 2000, companie care detine site-ul ŞtampileOnline.ro. „Noi ii invitam pe toti cei care au un blog si carora le place sa scrie sa participe la aceasta competitie, le dorim tuturor spor la scris si multa inspiratie!”

Parteneri mediaTVR2RadioLynx.ro, revistele Connect si PHOTO MagazinePRwave.ro,121.ro – comunitatea femeilor senzationale, Mujer.rotoateBlogurileZeListNebuloasa.info,Irina.Bartolomeu.roOctober-Photos.roLexaVerzes.roromaniistiuromaneste.wordpress.com, precum si primii clasati in editiile anterioare SuperBlog (2008 - Spring 2013): ArenaIT.net,MoneyWatch.roTehnocultura.roRobintel.romnealui.infoIrealia.euOrganizator: SwissPlan.biz

Click aici, pentru mai multe detalii despre aceasta competitie de blogging creativ. 
Website-ul competitiei este Super-Blog.eu.

PS. Eu m-am simtit ca in vacanta, mai ales fiindca am avut ocazia sa ma dau pentru prima data anul acesta pe schiuri :) 





Wednesday, December 4, 2013

Antreprenoriatul

Trendul pare destul de clar, intrebare este cat de repede se adapteaza societatea la noile cerinte ale pietei muncii. Inca de cand lucram in Elvetia, intr-o importanta companie multinationala, se investeau multi bani in cursuri de Prokect Management, iar contractele de munca pe termen nedeterminat erau din ce in ce mai rare.

Se prefera echipe de oameni specializati, care se pot implica in diverse proiecte, iar daca lucrurile nu merg asa cum s-a planificat initial, compania are posibilitatea sa inchida foarte rapid respectivul proiect si implicit "cost center-ul" aferent.

Mai mult, in domneniul chimiei, exista deja website-uri pe care marile companii publica diverse probleme pe care le au in productie, iar daca le poti eficientiza diverse activitati, esti platit foarte bine. 

Astfel, probabil orarul obligatoriu 9am-5pm o sa cam dispara, cafeaua o poti bea linistit acasa sau pe terasa, fiindca o sa iti primesti salariul in functie de rezultate, nu de timpul petrecut la serviciu.


pinterest-0a083.html

Thursday, November 28, 2013

Diversitatea de gen in leadership-ul romanesc

Ieri am participat la un eveniment foarte interesant, organizat de HART Consulting, avand ca tema diversitatea de gen in leadership-ul romanesc. Am avut ocazia sa o ascult si sa o cunosc pe dna Raluca Kisescu, manager in cadrul AVON, dar si sa o revad pe senzationala dna Sandra Pralong, care au incantat audienta cu informatii foarte pertinente pe acest subiect.


Din graficul Eurostat de mai sus, care surprinde piata muncii din Europa, in anul 2011, se observa ca sunt mai multi barbati angajati in majoritatea tarilor incluse in studiu. Chiar daca, in prezent, femeile reusesc uneori destul de dificil sa acceseze piata muncii si cu eforturi semnificative sa obtina functii de conducere si salarii la acelasi nivel cu al barbatilor, exista si exemple de companii care inteleg diferentele si avantajele implicarii femeilor in activitatea lor si le fructifica pentru rezultate mai bune.

Un exemplu in acest sens este compania elvetiana MSC, una din cele mai importante companii la nivel mondial in transportul naval de marfuri si persoane. De exemplu, in sediul lor administrativ din Basel, Elvetia, compania are 85 de angajati, din care 84 sunt femei.

 De ce a ales managerul elvetian René Mägli sa angajeze exclusiv femei?  Iata cateva dintre motivele sale:
- femeile gestioneaza eficient si responsabil bugetele;
- femeile sunt mai buni comunicatori, vorbind mai multe limbi straine;
- lucrul in echipa este mai productiv intr-un grup de femei, acestea reusind sa-si prioritizeze mai eficient munca si sa se trateze reciproc de pe pozitii egale;
- barbatii tind sa fie mai "tupeisti" si incearca sa domine profesional femeile din organizatii;
- barbatii au nevoie sa fie laudati mai des pentru rezultatele obtinute si sunt de multe ori procupati de bani, pozitie si avansul in cariera etc.

Singura provocare in lucrul cu femeile, conform managerului René Mägli, este sa introduci o noua regula unui grup de femei, fiindca au nevoie de mai multe detalii pentru a o accepta, ceea ce insa poate sa reprezinte si un avantaj, fiindca astfel se pot identifica solutii mai bune decat cele propuse initial.

René Mägli, manager MSC 
Mediterranean Shipping Company S.A. 
Foto: Alexander Preobrajensk 

Un material foarte interesant pe aceasta tema este si cel de mai jos, in care si femeile din echipa lui René Mägli explica aceasta situatie. Vizionare placuta!


Pentru mai multe detalii pe acest subiect, recomand si articolele acestea, in limba germana, din publicatiile online tageswoche.ch si zeit.de.

Acest exemplu reprezinta, totusi, un paradox, mai ales considerand faptul ca in Elvetia femeile au primit drepturi depline federale la vot abia pe 7 februarie 1971 si asta doar fiindca asa au decisbarbatii, Elvetia fiind ultima tara din Europa care a recurs la aceasta schimbare. Altfel spus, elvetienii au invatat lectia si s-au adaptat rapid.

PS1. Da, suna nostim: "Swiss shipping company", cand ei nu au iesire la mare, insa in business nu fac regula miturile sau barierele inchipuite, ci eficienta.
PS2. Le multumesc organizatorilor ca nu mi-au dat microfonul sa le vorbesc despre acest exemplu si compania MSC, fiindca riscam astfel ca aproape toti cei 7 barbati prezenti la eveniment sa obtinem dreptul la intrebare/opinie, ceea ce era total nedrept fata de cele peste 70 de femei prezente la eveniment, care nu au avut toate prilejul de a adresa intrebari.
PS3. Ieri a fost ziua mea de nastere si probabil cineva acolo sus ma iubeste, fiindca mi-a acordat sansa sa o petrec intr-o astfel de companie selecta si chiar am primit un cadou de la AVON - the company for women!

Am fost onorat sa fac o poza 
cu Iuliana Manza si Silvia Iordache.

Wednesday, June 5, 2013

Finantare prin fondurile structurale

Fondurile structurale fac parte dintre modalitatile de finantare care sustin companiile pe termen lung si creeaza continu noi oportunitati de dezvoltare. Contrar dificultatilor intampinate, antreprenorii romani continua sa implementeze cu succes proiecte finantate prin fonduri structurale, iar azi am participat la un curs organizat de Clubul Intreprinzatorului Roman, fondat de Banca Transilvania in 2006, in care s-au detaliat principalele alternative disponibile pentru antreprenori.

In cadrul acestui curs s-au abordat principalele modalitati de finantare a companiilor, accentul principal fiind pus pe finantarile prin fonduri structurale si s-a detaliat intreg procesul de accesare si de implementare a unui proiect.

Astfel, tematicile abordate au fost:
- tipuri de finantari nerambursabile actuale si viitoare
- criterii de accesare a fondurilor
- planul de afaceri
- managementul proiectelor



Clubul Intreprinzatorului Roman, fondat de Banca Transilvania in 2006, este prima initiativa adresata oamenilor intreprinzatori, pentru a oferi in mod continuu si gratuit, clasei antreprenoriale, servicii si acces la informatii relevante intr-un mediu interactiv, atat prin traininguri si seminarii, cat si in mod virtual prin intermediul Internetului. Clubul este prezent in mediul de afaceri prin consultanta si informari periodice, instrumente de educatie antreprenoriala si networking, precum si suport in accesarea fondurilor europene, cu scopul de a contribui in mod activ si real la dezvoltarea durabila a afacerilor din intreaga tara si de a fi intotdeauna prima optiune pentru comunitatea intreprinzatorilor din Romania.

Prima mea companie din Romania avea conturile bancare deschise la Banca Transilvania si ma bucur sa fac parte din Clubul Intreprinzatorului Roman, initiat de Banca Transilvania, avand peste 13800 de membri, fiindca organizeaza astfel de cursuri foarte utile.

Pentru mai multe detalii privind aceste cursuri accesati: http://www.btclub.ro/index/15/1147.html

Friday, May 24, 2013

O seara pe cinste

Am avut ocazia sa vizitez anul acesta prieteni buni din Belgia si m-am bucurat foarte mult sa-i revad pe Mariana si pe Kypros. Sunt niste oameni extraordinari, iar timpul petrecut cu ei este ca o vacanta in care iti incarci bateriile pentru cel putin un an.

Nu scriu aici ca sunt niste oameni nemaipomeniti din curtoazie, ci fiindca acesta este adevarul, iar genul acesta de oameni sunt parca tot mai greu de gasit. Nu stiu cum percep altii acest lucru, dar, dupa o anumita varsta, parca majoritatea oamenilor iti cauta prietenia doar daca au ceva de castigat. Sau poate explicatia este ca stau prea mult in preajma politicienilor :)

Nici nu ne-au adus bine cu masina de la aeroport in noua lor casa si Kypros, gazda perfecta si seful suprem in bucatarie, a pregatit marea surpriza care ne-a convins definitiv ca ospitalitatea cipriota depaseste orice asteptari, oricat de pretentiosi sunt oaspetii. Hai sa detaliez si sa ilustrez aceasta experienta unica:

El este bucatarul, respectiv Kypros! Ne-a promis si oferit o cina de neuitat, iar surpriza acestei seri reusite a fost o super friptura la cuptor, cu garnitura de cartofi copti, salata greceasca si branza traditionala halloumi.

Nu mi-am propus sa copiez reteta, fiindca sunt convins ca sansele sa-mi iasa macar aproape sunt minime, dar macar am facut cate poze am putut, iar daca cineva mai priceput va copia aceasta reteta si o va replica, pot face niste oameni fericiti. Secretul retetei nu consta neaparat in ingrediente, ci cred ca mai mult in discutiile din timpul pregatirilor, vinul savurat si rabdarea unei gazde bune.

Acum am sa las pozele sa vorbeasca, oricum cuvintele sunt de prisos.






























Multumim, Mariana si Kypros, pentru lectia de ospitalitate cipriota!